Używamy własnych oraz zewnętrznych plików cookie w celach analitycznych oraz do wyświetlania spersonalizowanych reklam na podstawie Twoich nawyków przeglądania. Przeczytaj więcej o naszej polityce prywatności
Tory Burch ♥️ Moda, która podkreśla charakter

Skóra vs. skaj. Co wybrać i co jest dobre dla środowiska?

Lys-Milena Maillard | Ujawnienie Reklam | 1.12.2019, 08:13
Skóra vs. skaj. Co wybrać i co jest dobre dla środowiska?

Odwieczny problem, skaj, derma, eko skóra czy skóra naturalna? Postaram rozprawić się z tym tematem. To nie będzie łatwe, bo z jednej strony zabijanie zwierząt, a z drugiej zanieczyszczanie oceanów i lokalnych społeczności. Warto jednak przedstawić kilka faktów, które pomogą ci w dokonaniu wyboru. Oto one.

Czym różni się skóra naturalna od skóry ekologicznej?

Kiedyś różnice były widoczne dla wzroku i dotyku, teraz skóry ekologiczne różnią się często tylko warstwą wewnętrzną, imitacje skóry naturalnej stały się tak podobne do oryginału, że trudno je odróżnić. Dlatego skupię się na składzie i produkcji każdej z nich.

Pochodzenie skóry naturalnej szybko i dobrze zostało opisane na stronie sklepu skorzana.com, tak jak na puccini.pl i personagift.pl. Oczywiście w Internecie znajdziesz więcej profesjonalnych i rzetelnych materiałów na ten temat, ja tylko przybliżam temat. W artykule wykorzystałam również dane ze strony ekonsument.pl.

Skóra naturalna - pochodzenie i cechy

  • Pochodzenie

Skóra naturalna pochodzi od zwierząt, głównie krów, owiec i kóz, skóra krowia jest jednak bardziej wytrzymała, no i oczywiście na rynku można znaleźć wyroby ze skóry bardziej egzotycznych zwierząt, ja skupię się na tej najbardziej popularnej, z której zrobione są różne torebki i twoje buty. 

Skóra krowia pochodzi z ubojni zwierząt, gdzie zabijane są one głównie dla mięsa, a skóra jest produktem ubocznym, jednak bardzo cennym, bo stanowi 10% wartości zwierzęcia. Drugim źródłem pochodzenia są ubojnie wyspecjalizowane tylko w hodowli zwierząt na skóry. W obydwu przypadkach masowo giną zwierzęta.

Produkcja obuwia i galanterii skórzanej odbywa się często w okropnych warunkach, gdzie ludzie pracują za grosze i gdzie nie ma odpowiednich regulacji prawnych, które chroniłyby lokalne środowisko i ludność przed skutkami chemicznego obrabiania skóry. Do praw zwierząt dochodzą prawa człowieka i zanieczyszczenie środowiska - ramoneska, którą nosisz i twoja listonoszka, często są okupione wielkim cierpieniem ludzi, zwierząt i naszej planety.

Z badań ekonsument wynika, że głównym producentem skór są Chiny i Indie, gdzie do produkcji obuwia używa się toksycznych dla ludzi i środowiska związków chromu. Ta szkodliwość wpływa nie tylko na zdrowie ludzi pracujących w fabrykach, ale też noszących buty ze skóry nasączone toksycznymi związkami. Siarczan chromu (III) jest najbardziej toksyczny, a stosuje się go w procesie garbowania skóry. Nie wspomnę tu o barwnikach, które zanieczyszczają okoliczne rzeki, a związki w nich zawarte przenikają do wód gruntowych.

  • Cechy

Doskonała jakość, niezwykła trwałość - torebka na ramię może przechodzić z pokolenia na pokolenie. Skóra jest naprawdę wyjątkowo elastycznym i plastycznym materiałem, który sprawdza się przy każdej pogodzie. Produkty ze skóry naturalnej, które wykonane są zgodnie z normami europejskimi, nie powodują żadnych alergii.

Cena skóry naturalnej nie należy do najwyższych, ale jeśli popatrzeć, że portfela skórzanego możesz używać latami, to płacąc nawet 600 zł nie wydajesz zbyt wiele.

Skóra naturalna nie jest odporna na wilgoć, dlatego trzeba ją regularnie konserwować, bez impregnatów i specjalnych past może wysychać i pękać, ale odpowiednio zakonserwowana jest odporna nawet na działanie środków chemicznych.

Sztuczna skóra, pochodzenie i cechy

  • Pochodzenie

Ekoskóra,  skaj, sztuczna skóra, to imitacja naturalnej skóry. Materiały skóropodobne wykonane są chemicznie, z użyciem syntetyków, które niestety biodegradowalne nie są. To materiał zbudowany z dwóch warstw: poliestru i polichlorku winylu. Są to substancje ropopochodne, które nie mają i nie powinny być kojarzone z "eko" i ekologią! 

Podczas produkcji sztucznych skór powstaje dużo zanieczyszczeń w lokalnych środowiskach, a metale ciężkie przedostają się do wody gruntowej, co z kolei szkodzi zdrowiu i życiu lokalnych społeczności. Oczywiście takie materiały produkowane są w Chinach, Indiach, Afryce, tam gdzie ciężko o odpowiednie regulacje prawne. 

  • Cechy

Materiał odporny na wilgoć, dość elastyczny, łatwy w czyszczeniu i nie wymaga impregnacji. Sztuczna skóra jest mało wytrzymała, szybko mechanicznie się odkształca, dlatego buty z tego materiału szybko pękają na zgięciach i tam odpada ich warstwa wierzchnia.

Sztuczna skóra, jak plastik i inne produkty ropopochodne, rozkłada się setki lat.

Sztuczna skóra czy naturalna?

Nie odpowiem na to pytanie za nas wszystkich. Ja wybieram zakupy odpowiedzialne i modę zrównoważoną. Co to znaczy?

  • Kupuję wyroby ze skóry naturalnej, czasami z second handu.
  • Staram się dobierać obuwie tak, że mam klasyki w szafie: sztyblety, szpilki, kozaki, mokasyny, kilka par sandałów na paskach, trekkingi.
  • O wszystkie buty i torebki dbam i impregnuję, gdy trzeba zanoszę do naprawy.

Dbaj o środowisko i lokalne społeczności i nie kupuj bezmyślnie. Sama zdecyduj, który rodzaj skóry wybierasz, może nie chcesz krzywdzić zwierząt i to jest twoje prawo. Zawsze możesz zakupić produkty ze skóry pochodzenia roślinnego, tylko wcześniej sprawdź, czy są wykonane zgodnie z obowiązującym prawem człowieka i przyjazne dla środowiska. 

Jakie marki obuwia i galanterii są przyjazne dla przyrody i ludzi?

Marki przyjazne środowisku i lokalnym społecznościom

  • Ethletic
  • Veja
  • Sole Rebels
  • Nisolo
  • Po Zu
  • Timberland
  • New Movement 
  • Toms

Zaciekawił Cię ten tekst?

Udostępnij go swoim znajomym!

SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ

Do góry