Używamy własnych oraz zewnętrznych plików cookie w celach analitycznych oraz do wyświetlania spersonalizowanych reklam na podstawie Twoich nawyków przeglądania. Przeczytaj więcej o naszej polityce prywatności
Tory Burch ♥️ Moda, która podkreśla charakter

Ciepły sweter na dłużej niż jeden sezon

- Alicja - | Ujawnienie Reklam | 24.09.2019, 14:26
Ciepły sweter na więcej niż jeden sezon

Sezon swetrów niedługo nastanie, już o poranku lepiej mieć coś ciepłego na sobie, niż pozostawać w samym t-shircie. No i tak sobie pomyślałam, że znów ruszymy na zakupy, a tam bezmyślnie weżmiemy akrylowe, pięknie wyglądające produkty, które nijak przypominają wełnę albo bawełnę. Zobacz, które swetry naprawdę cię rozgrzeją i utrzymają to ciepło bez przepocenia się, a które zaburzą twoją gospodarkę cieplną. 

Ciepły sweter, który będzie służyć dłużej niż jeden sezon?

Teoretycznie każdy z nich, ale zastanawiałaś się, skąd masz ataki gorąca i zimna podczas chłodnych dni albo dlaczego aż tak bardzo się spociłaś? No to już spieszę z odpowiedzią, za wszystko odpowiedzialny jest akryl, o którym rozpisywałyśmy się w roli materiałów na nasze środowisko.

Przypomnę, że akryl, acryl, acrylic, orlon, akrylonitryl:  to tkanina syntetyczna, zanieczyszcza środowisko małymi drobinkami, które przedostają się do środowiska podczas prania i ciężko je usunąć, praktycznie jest niemożliwe. 

To przez akryl w bezchumrne, słoneczne dni zimowe twoje włosy często się elektryzują. Jest "skrzypiący" i często powoduje napływy gorąca i zimna, gdy się go nosi, mechaci się potężnie i po kilku praniach wygląda jak wyrzucony z paszczy dinozaura.

Dlaczego w sieciówkach tak dużo akrylu? Bo jest najtańszy i tyle w temacie.

Czym zastąpić akrylowy sweter?

To proste, tkaninami naturalnymi, które nie są niebezpieczne dla środowiska naturalnego;

  • eko bawełna
  • wełna z: owcy, alpaki, kozy (kaszmir i moher) oraz z wielbłąda

Sweter z eko bawełny, na pewno przyda się na cały rok

Eko, bio bawełna jest certyfikowana i mniej szkodzi lokalnym społecznościom. To naturlane włókno i może sweter zrobiony z tego materiału nie będzie tak ciepły, jak wełniany, to i tak warto kupić chociaż jeden. Nie zmechaci się, dobrze wchłonie wilgoć, a w pewnym momencie w ogóle zapomnisz, że go nosisz, jest tak wygodny.

Ciepły sweter, to musi być wełna 

Wełna gryzie - to jej główny minus, jednak nie wszystkie gryzą w tym samym stopniu. Głównie wełna owcza daje poczucie dyskomrotu, jednak można się do niego przyzwyczaić. W zamian, nie ma tylu zmechaceń, nie będzie się elektryzować, a i twoja gospodarka cieplna nie zostanie zaburzona...A czy wspominałam, że dla środowiska to też niemały oddech?

Do produkcji ciepłych swetrów, które będą z tobą dłużej niż jeden sezon i które są zupełnie przyjazne dla środowiska, ale też miłe w dotyku, wykorzystuję się wełnę z alpaki, z kóz - kaszmir, moher. Miesza się ją razem z wełną lub wykorzystuje 100% tych składników, wtedy cena też jest wysoka, bo kaszmir i moher to materiały luksusowe, przynajmniej za takie się je przyjmuje.

O angorze (wełna z królików) nie wspominam celowo, bo pozyskiwanie jej jest co najmniej kontrowersyjne, i niezbyt przyjemne dla tych przeuroczych zwierzątek.

Jak pielęgnować wełniany sweter?

Nie ważne, jaka to wełna, czy kaszmir, moher, czy owcza - należy się jej odpowiednie traktowanie. 

  • Przede wszystkim przeczytaj metkę, na niej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.
  • Pranie:

Wełna nie lubi długiego namaczania, dlatego najlepiej prać ją ręcznie.

Nie pierz jej zbyt często. Czasami można po prostu wywietrzyć sweter, zamiast go prać.

Jeśli decydujesz się mimo wszystko na pranie w pralce, to omiń wirowanie, po nim na pewno sweter się odkształci i więcej go nie nałożysz.

Bardzo ważne - nie wieszaj, susz na "leżąco", na ręczniku.

Używaj tylko delikatnych środków do prania i pierz swetry tylko w prawie zimnej wodzie (najlepiej do 30. stopni).

  • Prasowanie

Każde żelazko ma program do prasowania również wełnianych produktów, ja nastawiam zawsze najniższą temperaturę i nie więcej. Prasuję też na lewej stronie. Robię to tylko wtedy, kiedy muszę - w większości przypadków unikam prasowania, po prostu nie lubię.

  • Usuwanie zmechaceń

Jeżeli pod pachami widzisz zmechacenia, albo w miejscach, gdzie sweter ocierał o plecak lub torbę, to możesz spróbować usunąć je ręcznie, ale możesz zakupić też specjalną maszynkę do tego rodzaju kulek - usuwa w moment wszystkie i sweter, spodnie, szalik wyglądają jak nowe.

Coś jeszcze?

Nie wieszaj wełnianych swetrów na wieszaku, bo się rozciągną. Po sezonie zimowym lub wtedy, gdy wiesz, że nie będziesz ich długo używać, należy je ładnie złożyć i schować do półki. W tej półce zostawiłabym jeszcze specjalne, zapachowe kulki lub saszetki na mole - tak na wszelki wypadek.

Być może masz już w swojej szafie ciepły sweter, który posłuży ci dłużej niż jeden sezon, a być może potrzebujesz nowego? Gdzie dostać najlepszej jakości ciepłe swetry?

Ciepły wełniany sweter

Jakie marki proponują bawełniane lub czysto wełniane swetry?

Korzystam z kilku sklepów, marek, dodałam też takie, które sama chciałabym kupić i wyszła taka oto lista:

  • Risk made in Warsaw (dziewczyny są niesamowite, wszystko tu jest eko i bio, jeśli nie znajdziesz tu ciepłego swetra, to może akurat będzie ciepła bluza).
  • COS
  • &Other Stories
  • Minimum (ogólnie piękne modele, skandynawska marka, ale czasami trzeba uważać na skład, bo piszą, że wełniany, a 50% akrylu, w większości jednak bardzo dużo wełny).
  • Polo Ralph Lauren (świetnej jakości bawełniane swetry).
  • Stella McCartney
  • Patrizia Aryton (tutaj też czasami akryl przemycają, ale mają świetne swetry z domieszką kaszmiru i jedwabiu).

Zaciekawił Cię ten tekst?

Udostępnij go swoim znajomym!

SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ

Do góry